Karboksyterapia – odmładzający dwutlenek węgla

Karboksyterapia – odmładzający dwutlenek węgla

Karboksyterapia to jeden z najważniejszych przełomów w medycynie estetycznej. Jest bezpiecznym i klinicznie potwierdzonym zabiegiem odmładzania skóry, walki z cellulitem, bliznami, rozstępami, bliznowcami, a także miejscowymi nadmiarami tkanki tłuszczowej, wiotkością skóry i łysieniem.

Gdzie wykonuje się terapię dwutlenkiem węgla?

Terapia CO2 nie jest nową techniką. W latach 30-tych XX wieku francuscy kardiolodzy z uzdrowiska Royat wpadli na pomysł wykorzystania dwutlenku węgla (CO2) do leczenia niektórych schorzeń. Pacjenci z chorymi tętnicami obwodowymi lub kończynami dolnymi wymagali kąpieli w wodzie nasyconej dwutlenkiem węgla. Sześćdziesiąt lat później dr Belotti i dr de Bernard, obaj z włoskiego Instytutu Termalnego w Rabbi, rozszerzyli zakres zabiegów uzdrowiskowych, które obejmują karboksyterapię. Do transdermalnej drogi podawania gazu w kąpielach wodnych dodano możliwość wstrzyknięć podskórnych lub śródskórnych. Pozwoliło to na zastosowanie dwutlenku węgla w różnych schorzeniach skóry, m.in. cellulicie, nadmiarze tkanki tłuszczowej i zwiotczeniu, a także w leczeniu i profilaktyce chorób, np. tętnic i żył obwodowych.

Czytaj również: Jak medycyna estetyczna radzi sobie z rozstępami?

Jak działa CO2 w naszym organizmie?

Dwutlenek węgla jest związkiem chemicznym, który jest zawsze obecny w organizmie człowieka. Dwutlenek węgla jest produktem ubocznym oddychania i powstaje w każdej komórce. Dostaje się on do krwi i jest przenoszony do płuc, gdzie jest wymieniany z tlenem, a następnie usuwany z organizmu. Człowiek wytwarza około 12 litrów CO2 na godzinę. Nic więc dziwnego, że organizm wykształcił mechanizmy regulujące procesy biologiczne z wykorzystaniem dwutlenku węgla. Gaz ten na wiele sposobów zwiększa przepływ krwi do tkanek i ich dotlenienie.

  • Zwiększa liczbę oddechów na minutę poprzez aktywację ośrodka oddechowego w mózgu.
  • Powoduje rozszerzenie małych tętniczek, co skutkuje zwiększeniem lokalnego przepływu krwi.
  • Zmniejsza zdolność hemoglobiny do wiązania tlenu, przez co czerwone krwinki częściej oddają tlen w tym obszarze.
  • Stymuluje tworzenie nowych naczyń krwionośnych, co prowadzi do długotrwałej poprawy mikrokrążenia w danym obszarze ciała.

Podskórne podania CO2 stymulują fibroblasty, czyli komórki skóry odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych i elastycznych. Pozwala im to na syntezę nowych. Efektem tego jest odmłodzenie skóry. Dwutlenek węgla może być wstrzykiwany głębiej w skórę – w tkanki podskórne. Efekt rozproszenia gazu spowoduje rozpad komórek tłuszczowych i części tkanki łącznej, które są odpowiedzialne za powstawanie cellulitu. Cellulit znika, a miejscowe złogi tłuszczu ulegają zmniejszeniu.

Karboksyterapia – sposób na rozstępy i blizny

Karboksyterapia może być również stosowana w leczeniu nieestetycznych lub przerośniętych blizn. Powstają one w wyniku miejscowego nagromadzenia kolagenu i nieprawidłowo zbudowanej tkanki łącznej. Dwutlenek węgla wstrzykiwany w te miejsca powoduje rozszczepienie włókien i pobudzenie do produkcji nowych, prawidłowo położonych. Blizna staje się mniej wypukła i ma zdrowszy kolor.

Wiotkość skóry i rozstępy są spowodowane spadkiem ilości włókien kolagenowych i elastycznych. Sprawia to, że skóra wydaje się „papierowa”. Dzięki karboksyterapii skóra odzyska swój naturalny, zdrowy wygląd.

Jak wykonuje się zabieg?

Karboksyterapia może być wykonywana w ciągu kilku lub kilkunastu minut w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi. Najnowsza technologia pozwala na podgrzanie gazu do temperatury zbliżonej do temperatury ciała. Zabieg ten jest mniej bolesny niż pierwsza karboksyterapia, w której CO2 było wstrzykiwane na zimno. Do tego zabiegu nie jest wymagane znieczulenie. Jedyny dyskomfort jaki występuje podczas zabiegu to wstrzykiwanie ciepłego gazu w skórę lub tkanki podskórne. Trwa on kilka minut i nie towarzyszą mu żadne skutki uboczne. Karboksyterapię należy powtarzać od 2 do 6 razy w tygodniu w zależności od stanu wyjściowego i obszaru, na który CO2 zostało zaaplikowane.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania tego leku?

Karboksyterapia jest bezpieczna, ponieważ dwutlenek węgla jest naturalną substancją występującą w organizmie człowieka. Nie powoduje on żadnych reakcji alergicznych ani długotrwałych skutków ubocznych. Przeciwwskazaniami do zabiegu nie są: ciąża, choroby serca, poważne problemy z nerkami lub płucami oraz infekcje skóry w leczonym obszarze.

Previous Ile lat mają teraz moje opony? Jak często należy je wymieniać?
Next Alkoholizm - śmiertelna choroba

Może to Ci się spodoba

Monitorowanie drogowego przewozu towarów

14 kwietnia 2017 roku w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odbyło się drugie robocze spotkanie przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Olkusz. Handel nielegalną odzieżą

Ponad 900 sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi znanych firm ujawnili i  zabezpieczyli pod koniec stycznia 2017r. Policjanci z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu

Funkcjonariusze odzyskali skradzionego we Francji mercedesa klasy S, wartego 0,5 mln złotych i zatrzymali sprawcę tej kradzieży z włamaniem

15 maja br. policjanci wydziału  do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie uzyskali informację,  że  luksusowy Mercedes wart 522 tys. złotych, skradziony z francuskiej wypożyczalni aut ,może

Szkolenie dotyczące Ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów

W środę 19 kwietnia 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie  odbyło się szkolenie przygotowujące funkcjonariuszy Policji i służby Celno – Skarbowej do realizacji nowych zadań przewidzianych w przepisach ustawy

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź