Karboksyterapia – odmładzający dwutlenek węgla

Karboksyterapia – odmładzający dwutlenek węgla

Karboksyterapia to jeden z najważniejszych przełomów w medycynie estetycznej. Jest bezpiecznym i klinicznie potwierdzonym zabiegiem odmładzania skóry, walki z cellulitem, bliznami, rozstępami, bliznowcami, a także miejscowymi nadmiarami tkanki tłuszczowej, wiotkością skóry i łysieniem.

Gdzie wykonuje się terapię dwutlenkiem węgla?

Terapia CO2 nie jest nową techniką. W latach 30-tych XX wieku francuscy kardiolodzy z uzdrowiska Royat wpadli na pomysł wykorzystania dwutlenku węgla (CO2) do leczenia niektórych schorzeń. Pacjenci z chorymi tętnicami obwodowymi lub kończynami dolnymi wymagali kąpieli w wodzie nasyconej dwutlenkiem węgla. Sześćdziesiąt lat później dr Belotti i dr de Bernard, obaj z włoskiego Instytutu Termalnego w Rabbi, rozszerzyli zakres zabiegów uzdrowiskowych, które obejmują karboksyterapię. Do transdermalnej drogi podawania gazu w kąpielach wodnych dodano możliwość wstrzyknięć podskórnych lub śródskórnych. Pozwoliło to na zastosowanie dwutlenku węgla w różnych schorzeniach skóry, m.in. cellulicie, nadmiarze tkanki tłuszczowej i zwiotczeniu, a także w leczeniu i profilaktyce chorób, np. tętnic i żył obwodowych.

Czytaj również: Jak medycyna estetyczna radzi sobie z rozstępami?

Jak działa CO2 w naszym organizmie?

Dwutlenek węgla jest związkiem chemicznym, który jest zawsze obecny w organizmie człowieka. Dwutlenek węgla jest produktem ubocznym oddychania i powstaje w każdej komórce. Dostaje się on do krwi i jest przenoszony do płuc, gdzie jest wymieniany z tlenem, a następnie usuwany z organizmu. Człowiek wytwarza około 12 litrów CO2 na godzinę. Nic więc dziwnego, że organizm wykształcił mechanizmy regulujące procesy biologiczne z wykorzystaniem dwutlenku węgla. Gaz ten na wiele sposobów zwiększa przepływ krwi do tkanek i ich dotlenienie.

  • Zwiększa liczbę oddechów na minutę poprzez aktywację ośrodka oddechowego w mózgu.
  • Powoduje rozszerzenie małych tętniczek, co skutkuje zwiększeniem lokalnego przepływu krwi.
  • Zmniejsza zdolność hemoglobiny do wiązania tlenu, przez co czerwone krwinki częściej oddają tlen w tym obszarze.
  • Stymuluje tworzenie nowych naczyń krwionośnych, co prowadzi do długotrwałej poprawy mikrokrążenia w danym obszarze ciała.

Podskórne podania CO2 stymulują fibroblasty, czyli komórki skóry odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych i elastycznych. Pozwala im to na syntezę nowych. Efektem tego jest odmłodzenie skóry. Dwutlenek węgla może być wstrzykiwany głębiej w skórę – w tkanki podskórne. Efekt rozproszenia gazu spowoduje rozpad komórek tłuszczowych i części tkanki łącznej, które są odpowiedzialne za powstawanie cellulitu. Cellulit znika, a miejscowe złogi tłuszczu ulegają zmniejszeniu.

Karboksyterapia – sposób na rozstępy i blizny

Karboksyterapia może być również stosowana w leczeniu nieestetycznych lub przerośniętych blizn. Powstają one w wyniku miejscowego nagromadzenia kolagenu i nieprawidłowo zbudowanej tkanki łącznej. Dwutlenek węgla wstrzykiwany w te miejsca powoduje rozszczepienie włókien i pobudzenie do produkcji nowych, prawidłowo położonych. Blizna staje się mniej wypukła i ma zdrowszy kolor.

Wiotkość skóry i rozstępy są spowodowane spadkiem ilości włókien kolagenowych i elastycznych. Sprawia to, że skóra wydaje się „papierowa”. Dzięki karboksyterapii skóra odzyska swój naturalny, zdrowy wygląd.

Jak wykonuje się zabieg?

Karboksyterapia może być wykonywana w ciągu kilku lub kilkunastu minut w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi. Najnowsza technologia pozwala na podgrzanie gazu do temperatury zbliżonej do temperatury ciała. Zabieg ten jest mniej bolesny niż pierwsza karboksyterapia, w której CO2 było wstrzykiwane na zimno. Do tego zabiegu nie jest wymagane znieczulenie. Jedyny dyskomfort jaki występuje podczas zabiegu to wstrzykiwanie ciepłego gazu w skórę lub tkanki podskórne. Trwa on kilka minut i nie towarzyszą mu żadne skutki uboczne. Karboksyterapię należy powtarzać od 2 do 6 razy w tygodniu w zależności od stanu wyjściowego i obszaru, na który CO2 zostało zaaplikowane.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania tego leku?

Karboksyterapia jest bezpieczna, ponieważ dwutlenek węgla jest naturalną substancją występującą w organizmie człowieka. Nie powoduje on żadnych reakcji alergicznych ani długotrwałych skutków ubocznych. Przeciwwskazaniami do zabiegu nie są: ciąża, choroby serca, poważne problemy z nerkami lub płucami oraz infekcje skóry w leczonym obszarze.

Previous Ile lat mają teraz moje opony? Jak często należy je wymieniać?
Next Alkoholizm - śmiertelna choroba

Może to Ci się spodoba

Małopolscy policjanci zabezpieczali „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR”

Od 29 lipca do 4 sierpnia 2017 roku na terenie woj. małopolskiego odbyło się pięć etapów „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR” – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce. W

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

Sukces małopolskich policjantów na III Ogólnopolskich Zawodach Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji

W dniach 9 – 10 marca 2017 roku na stacji narciarskiej Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach  miała miejsce trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji. Zawody objęte zostały patronatem

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Prezydent Krakowa: jestem za budową metra, ale jeszcze nie teraz

W niedzielę, 25 kwietnia, mieszkańcy Krakowa wypowiedzą się w referendum, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Prezydent miasta liczy na pozytywne odpowiedzi Krakowian, bo jak podkreśla, projekt się spina i jest

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź