Czy jestem za stara, żeby mieć dziecko?

Czy jestem za stara, żeby mieć dziecko?

Ryzyko wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych podczas poczęcia jest wyższe u kobiet, nie tylko starszych, ale także u dziewcząt poniżej 20 roku życia. Ponadto starsi mężczyźni przekazują swoim dzieciom więcej mutacji DNA niż kobiety. Do jakiego wieku kobiety mogą odkładać poród?

Wiek graniczny nie istnieje

Współczesna medycyna już teraz pozwala kobietom rodzić dużo później, niż mogłyby to zrobić nasze babcie. Ale jak ustalić, do jakiego wieku kobieta jest w stanie począć i urodzić zdrowe dziecko? Najczęściej mówimy o trwałym i najczęściej nieodwracalnym spadku płodności u kobiet po 35 latach. U mężczyzn zdolność poczęcia dziecka również stopniowo się zmniejsza, ale zaczyna się to później, w wieku około 40-45 lat i następuje znacznie wolniej niż u kobiet.

A kiedy dokładnie naturalne poczęcie staje się całkowicie niemożliwe? Przez tysiąclecia kobiety zachodziły w ciążę i rodziły dzieci w wieku od 20 do 25 lat. Podobnie jak neandertalczycy z Krapina, którzy żyli na północy Chorwacji 30 tysięcy lat temu. Skamieniałe szczątki ich kobiet sugerują, że urodziły pierwsze dziecko w wieku 15 lat. Do lat sześćdziesiątych XX wieku kobiety w Stanach Zjednoczonych rodziły pierwsze dziecko w wieku średnio 21 lat. Jednak już w 2017 roku w krajach rozwiniętych średni wiek, w którym kobieta została matką, wynosił 30 lat.

Ilość jest ważna

Od dziesięcioleci naukowcy łączą spadek płodności u kobiet, ze spadkiem liczby komórek jajowych w jajnikach. Jeśli narządy rozrodcze mężczyzn każdego dnia wytwarzają miliony nowych plemników, kobiety rodzą się natychmiast ze wszystkimi swoimi jajami. Ponadto ich liczba stopniowo maleje wraz z wiekiem: od miliona pęcherzyków urodzeniowych do 300 tys. W okresie dojrzewania, do 25 tys. – do 37 lat i 1000 – do 51 lat. Jednak tylko 300-400 pęcherzyków ma potencjał, aby przekształcić się w dziecko. Raz w miesiącu jeden z nich dojrzewa i opuszcza jajniki kobiety.

Z przyczyn nie do końca poznanych, reszta mieszków włosowych ulega naturalnemu procesowi degeneracji i nigdy nie dojrzewa. Większość dziewcząt zaczyna miesiączkować w wieku od 9 do 13 lat, ale pierwsza owulacja występuje dopiero po roku lub dwóch. Prosta matematyka sugeruje, że zapas mieszków włosowych kobiety powinien wyczerpać się po około 33 latach. A dla większości kobiet zdolność do zajścia w ciążę naprawdę ustaje na osiem lat przed menopauzą, która przypada na około 51 urodziny.

Obliczenia te zwykle nie uwzględniają naturalnych cech poszczególnych kobiet, a także faktu, że w ciągu miesiąca jajniki mogą wyprodukować więcej niż jedno jajo lub wcale. Ogólnie jednak dają wyobrażenie o czasie trwania wieku rozrodczego kobiety. Dokładniejsze oszacowanie liczby pęcherzyków zwanych „rezerwą jajnikową” można uzyskać, mierząc poziom AMH we krwi kobiety. Hormon ten, wytwarzany przez jajniki płodnej dorosłej kobiety, odgrywa istotną rolę w przemianie pęcherzyka w dojrzałe jajo, które ma wszystko, czego potrzebuje do poczęcia zdrowego dziecka. Im lepiej funkcjonują jajniki i im więcej zawierają pęcherzyków, tym wyższy poziom AMH. Stopniowo zmniejsza się wraz z wiekiem: w wieku 30-35 lat stanowi około dwóch trzecich poziomu kobiety 20-letniej, a po 45 latach – zaledwie jedną czwartą.

Dowiedz się więcej na https://bezpieczenstwociazy.pl/

Previous Język rumuński: Tłumaczenia, w które warto zainwestować
Next Alkohol izopropylowy - co to jest i do czego jest używany?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

5 Rzeczy, które należy sprawdzić dwukrotnie przed wysłaniem listu motywacyjnego

Spędzałeś godziny i dni na sprawdzaniu różnych szablonów listów motywacyjnych i czytaniu ich?. Część pisarska nie była łatwa, ale poradziłeś sobie z nią. Teraz pozostaje ci tylko jedna rzecz do

Life&Style 0 Comments

Tłumacz języka hiszpańskiego

Jednym z bardziej popularnych języków – obok angielskiego oraz francuskiego – jest język hiszpański. To język, którego na co dzień używają nie tylko ci, którzy mieszkają w Hiszpanii. Osoby mówiące

Life&Style 0 Comments

Wszedłem w biznes deweloperski. Zajmuję się dużymi projektami

Wokalista pracuje obecnie nad swoim pierwszym projektem na rynku deweloperskim. Nie rezygnuje też z działalności w środowisku artystycznym. Kończy pracę nad płytą, przygotowuje również duże muzyczne show, które ma wprowadzić na rynek

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź